Nova osrednja izdaja ponuja veliko število izboljšav vmesnika in dostopnosti, pa tudi običajnih funkcionalnosti medopravilnosti.
Berlin, 6. februar 2025 – LibreOffice 25.2, nova osrednja izdaja najboljšega odprtokodnega pisarniškega paketa za Windows (Intel, AMD in ARM), macOS (Apple in Intel) in Linux, ki jo podpirajo prostovoljci, je na voljo na naslovu https://sl.libreoffice.org/prenos LibreOffice je najboljši pisarniški paket za tiste uporabnike, ki želijo ohraniti nadzor nad svojimi lastnimi programskimi orodji in dokumenti, da zaščitijo svojo zasebnost in digitalno življenje pred komercialnim vmešavanjem in strategijami povzročanja odvisnosti velikih tehnoloških podjetij.
LibreOffice je edini pisarniški paket, zasnovan na potrebah uporabnika, ne le na pojavni všečnosti. Ponuja številne možnosti vmesnika, ki ustrezajo različnim navadam uporabnikov, od tradicionalnih do sodobnih, in kar najbolje izkorišča zaslone različnih mer, saj optimizira prostor, ki je na voljo na namizju, tako da je čim večje število funkcij le klik ali dva stran. Je tudi edino programje za ustvarjanje dokumentov, ki lahko vsebujejo osebne ali zaupne podatke, a tudi spoštuje zasebnost uporabnikov, s čimer zagotavlja, da se uporabnik lahko odloči, če in s kom je pripravljen deliti vsebino, ki jo je ustvaril, zahvaljujoč standardiziranemu in odprtemu zapisu, ki se ne uporablja kot orodje za povzročanje odvisnosti uporabnikov, ki vsiljuje periodične posodobitve programja. Vse to z naborom funkcionalnosti, primerljivim s tistim vodilnega programja na tržišču in daleč zmogljivejšim od vsega, kar ponujajo preostali tekmeci.
LibreOffice je edinstven zaradi platforme LibreOffice Technology, edine na tržišču, ki omogoča skladen razvoj namiznih, mobilnih in oblačnih različic – tudi tistih, ki jih ponujajo podjetja iz ekosistema – ki lahko izdela identične in povsem združljive dokumente na osnovi dveh obstoječih standardov ISO: odprtem zapisu ODF ali Open Document Format (ODT, ODS in ODP), in lastniški vrsti datotek Microsoft OOXML (DOCX, XLSX in PPTX). Slednje v sebi skrivajo mnogo umetne (in nepotrebne) zavezane kompleksnosti, kar lahko povzroča težave uporabnikom, ki so prepričani, da uporabljajo standardiziran zapis.
Končnim uporabnikom je na voljo tudi tehnična pomoč prve ravni prostovoljcev na uporabniških dopisnih seznamih ter spletišču Ask LibreOffice: https://ask.libreoffice.org
Novosti v LibreOffice 25.2
- Če je potrjena možnost odstranitve zasebnih podatkov pri shranjevanju, se osebni podatki ne bodo izvozili (imena avtorjev in časovni žigi, trajanje urejanja, ime tiskalnika in njegove nastavitve, predloga dokumenta, avtorji in datumi komentarjev ter sledi sprememb).
- LibreOffice 25.2 lahko bere in zapisuje dokumente v zapisu ODF različice 1.4.
- Mnogo izboljšav medopravilnosti z lastniškimi vrstami dokumentov OOXML.
- Zdaj lahko samodejno podpisujete dokumente, ko določite privzeto potrdilo.
- Windows 7 in 8/8.1 sta opuščeni platformi in podpora zanju bo odstranjena z različico 25.8.
- Razširitve in funkcionalnosti, ki se zanašajo na Python, ne delujejo na sistemih Windows 7.
- Izboljšave upravljanja sprememb dokumentov, še posebej z velikim številom sprememb v obsežnih dokumentih.
- Komentarjem zdaj sledite v Krmarju, ko premaknete pozornost v komentarje, s spreminjanjem velikosti območja, ki vsebuje komentarje, se prikaže pomožno vodilo.
- Dodane so možnosti nastavljanja privzete ravni povečave za odpiranje dokumentov, ki preglasi nastavitev, shranjeno v dokumentu.
- Zdaj lahko izbrišete vsebino določene vrste vsebine (z izjemo naslovov) prek Krmarja.
- Pogovornemu oknu »Ravnaj s podvojenimi zapisi« je dodano izbiranje/odstranjevanje podvojenih zapisov v programu Calc.
- Pogovorno okno Čarovnika za funkcije in zloženi zavihek Funkcije v stranski vrstici sta bila deležna izboljšav pri iskanju in uporabniški izkušnji.
- Modele Reševalca lahko shranite v preglednice in Reševalec lahko izdela poročilo analize občutljivosti.
- Dodane so nove možnosti zaščite delovnih listov, ki se nanašajo na vrtilne tabele, vrtilne grafikone in samodejne filtre.
- Številne izboljšave vseh predlog predstavitev v Impressu, ki zdaj vsebujejo vidne elemente (barva pisave je nastavljena na črno) v matrici opomb in izročkov.
- Predmete lahko osredinite na prosojnici preglednice Impress (ali strani dokumenta Draw) z eno samo potezo.
- Samodejno ponavljanje prosojnic lahko zdaj aktivirate v okenskem načinu.
- Prekoračeno besedilo v opombah govorca nič več niso odrezane pri tiskanju.
- Seznam nedavno uporabljenih datotek ima zdaj potrditveno polje »[x] Samo za trenutni modul«, ki omogoča filtriranje seznama
- Vidnost meja predmeta se zdaj preklopi neodvisno od vidnosti oznak oblikovanja.
- Barvo nenatisljivih znakov in barvo ozadja komentarjev lahko prilagajate.
- Privzete oznake za označene sezname so posodobljene.
- Pomembne izboljšave tem programa
DOSTOPNOST
- Izboljšana so opozorila in ravni napak v stranski vrstici Dostopnost, ki nudi tudi možnost prezrtja opozoril.
- Elementi uporabniškega vmesnika poročajo identifikator dostopnosti, ki ga lahko uporabijo pomožne tehnologije.
- Windows: dostopnost se omogoči vsakič, ko orodje povprašuje po podatkih na ravni dostopnosti, o dostopnih relacijah pa se poroča pravilno,
- Linux: o položajih elementov uporabniškega vmesnika (vključno z Waylandom) se na ravni dostopnosti poroča pravilno.
- Razširljiva in robustna zbirka virov za pisanje skriptov z makri, ki jo prikličete iz uporabniških skriptov v jezikih Basic ali Python.
- Celoten nabor storitev (razen ko je domorodna vgrajena funkcija boljša) je zdaj na voljo za skripte Python z identično skladnjo in vedenjem kot v Basicu.
- Angleška dokumentacija za knjižnice ScriptForge je zdaj delno vključena v strani pomoči LibreOffice, ki so v celoti prevedene v slovenščino.
Avtorji prispevkov LibreOffice 25.2
176 razvijalcev je sodelovalo pri novostih v LibreOffice 25.2: 47 % prispevkov kode je pripravilo 50 razvijalcev, zaposlenih pri podjetjih iz ekosistema (Collabora in allotropia) ali drugih organizacij, 31 % prispevkov kode je prispevalo 7 razvijalcev iz TDF, preostalih 22 % pa je prispevalo 119 posameznih prostovoljcev.
LibreOffice za poslovna okolja
Za kritična opravila, na katerih temelji poslovanje v organizacijah, TDF močno priporoča družino izdelkov LibreOffice Enterprise za namizje, mobilno rabo in rabo v oblaku, ki so podprta s podjetji iz ekosistema. To zagotavlja širok nabor funkcij z dodano vrednostjo ter druge ugodnosti, kot so sporazumi o ravni storitev (angl. SLA – Service Level Agreement): https://sl.libreoffice.org/prenosi/libreoffice-v-poslovnih-okoljih/Migracije na LibreOffice
Organizacija TDF objavlja protokol migracije, ki pomaga podjetjem pri prehodu z lastniških pisarniških paketov na LibreOffice, ki temelji na razvoju različic z dolgotrajno podporo (angl. LTS) v družini izdelkov LibreOffice, optimiziranih za podjetja (Enterprise), ter svetovanje pri migracijah in šolanje. To izvajajo certificirani strokovnjaki, ki ponujajo rešitve z dodano vrednostjo, primerljive z lastniškimi ponudbami. Podrobnosti: https://sl.libreoffice.org/po-pomoc/profesionalna-podpora/Zaradi svoje zrele kodne osnove, bogatega nabora funkcij, neomajne podpore odprtim standardom, izjemne združljivosti ter možnosti dolgoročne podpore certificiranih partnerjev LibreOffice dejansko prestavlja idealno rešitev za organizacije, ki želijo ponovno zavladati svojim podatkom in se osvoboditi omejitev ponudnikov plačljive programske opreme.
Dostopnost LibreOffice 25.2
LibreOffice 25.2 je na voljo za prenos z naslednje povezave: https://sl.libreoffice.org/prenosi/ Za namestitev na lastniški operacijskih sistemih potrebujete najmanj različice Microsoft Windows 7 SP1 oz. Apple macOS 10.15. Izdelki na osnovi tehnologije LibreOffice za mobilne sisteme Android in iOS so navedeni tukaj: https://sl.libreoffice.org/prenosi/libreoffice-za-android-in-ios/Za uporabnike, ki imajo namesto novih funkcij raje izdajo z daljšo dobo preizkušanja in odpravljanja napak, TDF vzdržuje družino izdaj LibreOffice 24.8, ki vključuje več mesecev preizkušanja in vključevanja popravkov iz nove izdaje. Trenutna različica je LibreOffice 24.8.4.
Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu https://sl.libreoffice.org/donirajte/
Ni komentarjev:
Objavite komentar